مزایا و معایب خودروی برلیانس H۳۳۰

برلیانس H۳۳۰، یک سدان چینی، در اوایل تا اواسط دهه ۱۹۹۰ جای خود را در بازار ایران باز کرد. این خودرو‌های مقرون به صرفه با موتور‌های کوچک و گیربکس اتوماتیک معمولی با موفقیت بخش قابل توجهی از بازار خودروی ایران را به خود اختصاص دادند و سلطه خودرو‌های داخلی را به چالش کشیدند. در میان این سدان‌های چینی، برلیانس H۳۳۰ تولید پارس خودرو از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ در ایران مورد توجه قابل توجهی قرار گرفت.

برای خرید لوازم یدکی برلیانس h330 با کارشناسان مجموعه آسایدک تماس بگیرید.

خانواده خودرو‌های برلیانس H۳۳۰ ، H۲۰۰، H۳۰۰

خانواده محصولات برلیانس در ایران در درجه اول با سری H۲۰۰ و H۳۰۰ شناخته می‌شوند. سری H۳۰۰ مخصوصاً به دلیل طراحی بیرونی بهبود یافته و امکانات رفاهی بیشتر مورد توجه مصرف‌کنندگان ایرانی قرار گرفت. از این خانواده سه مدل H۳۳۰، برلیانس H۳۲۰ و برلیانس C۳ به بازار ایران عرضه شد. این سه خودرو شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند.

در بین این مدل‌ها، H۳۳۰ و برلیانس C۳ بیشتر مورد توجه مصرف‌کنندگان ایرانی قرار گرفتند. با نگاهی گذرا به بدنه خودرو، مشخص می‌شود که H۳۳۰ اساساً یک نسخه سدان از  H۳۲۰ است که صندوق عقب آن در مراحل نهایی طراحی اضافه شده است. با این حال، ادغام بین بخش عقب برلیانس H۳۳۰ و سایر بخش‌های خودرو یکپارچه نیست.

Brilliance H330

رقابت برلیانس H۳۳۰ در بازار ایران 

برلیانس H۳۳۰ با دیگر مدل‌های محبوب بازار ایران مانند‌ ام وی‌ ام ۵۵۰، Besturn B۳۰، JAC J۵ و تندر ۹۰ (اتوماتیک) رقابت می‌کند. با وجود توقف تولید برخی از این مدل‌ها، رقابت خودرو مدل H۳۳۰ با سایر خودرو‌های کارکرده همچنان در بازار خودرو‌های کارکرده ایران قابل مشاهده است.

پارس خودرو در سال ۲۰۱۸ نسخه بهبود یافته برلیانس H۳۳۰ را با موتور ۱. ۶۵ لیتری جدید و گیربکس اتوماتیک ارتقا یافته معرفی کرد. این موضوع تأثیر بسزایی در فروش خودرو در بازار ایران داشت. اگر تحریم‌های بین‌المللی علیه صنعت خودروسازی کشور نبود، برلیانس H۳۳۰ می‌توانست به یکی از پرفروش‌ترین خودرو‌های مونتاژ داخلی در ایران تبدیل شود. در قسمت‌های بعدی به بررسی مزایا و معایب H۳۳۰ به عنوان یک سدان اتوماتیک چینی محبوب در بازار ایران خواهیم پرداخت.

گیربکس اتوماتیک قابل قبول برلیانس H۳۳۰

اکثر خودرو‌های اقتصادی چینی که در سال‌های اخیر به بازار ایران معرفی شده‌اند، مجهز به گیربکس‌های اتوماتیک قدیمی هستند که عملکرد رضایت بخشی را ارائه نمی‌دهند. با این حال برلیانس H۳۳۰ با گیربکس اتوماتیک عالی خود حتی در نسخه موتور ۱. ۵ لیتری خودنمایی می‌کند. قابلیت تعویض دنده هوشمند این گیربکس به عملکرد فوق‌العاده خودرو کمک می‌کند. نسخه‌های ۱. ۶۵ لیتری بهبود یافته کیفیت و عملکرد گیربکس را بیشتر ارتقا داده‌اند.

بازار پررونق خودرو‌های دست دوم 

یکی دیگر از مزایای H۳۳۰ بازار پر رونق خودرو‌های دست دوم آن است. خودرو H۳۳۰ که توسط پارس خودرو تولید می‌شود، به دلیل شهرت مثبتی که از ارتباط سازنده با برند‌های مطرحی مانند کادیلاک و نیسان به دست آورده است، خودرویی باکیفیت محسوب می‌شود. مصرف‌کنندگان ایرانی به دلیل کیفیت درک شده سازنده، تمایل به خرید خودرو از پارس خودرو از جمله برلیانس مدل H۳۳۰ دارند. بنابراین فروش H۳۳۰ در بازار خودرو‌های دست دوم نسبتاً بی‌دردسر است.

بیشتر بخوانید  بهترین نکات راهنمای خرید تسمه دینام خودرو آریو

عرضه گسترده H۳۳۰ در مقایسه با رقبای خود مانند Besturn B۳۰ یا Geely GC۶، آن را به یک انتخاب محبوب در بین مصرف‌کنندگان ایرانی تبدیل کرده است. مشتریان با این مدل آشنا هستند و حجم تولید گسترده، عرضه خوب قطعات یدکی را تضمین می‌کند و آن را برای خریداران بالقوه جذاب‌تر می‌کند.

کیفیت ساخت برلیانس H۳۳۰ 

یکی از ایرادات رایج در بین خودرو‌های داخلی از جمله خودرو H۳۳۰، کیفیت ساخت پایین است. برخی از مالکان صدا‌های آزاردهنده‌ای را از سیم پیچ‌های سیستم تعلیق عقب گزارش کرده‌اند که آن‌ها را بر آن داشته تا برای کاهش صدای ورودی به داخل کابین، سیم پیچ‌ها را با سیم پیچ‌های خودرو‌های دیگر مانند تندر ۹۰ تعویض کنند.

مواد به کار رفته در کابین برلیانس مدل H۳۳۰ نیز کیفیت ممتازی ندارد. کل داشبورد از پلاستیک خشک ساخته شده است که در صورت عدم نگهداری نا مناسب می‌تواند منجر به تعمیرات و تعویض قطعات تزئینی داخلی پرهزینه شود. پیش از خرید می‌توانید با کارشناسان آسایدک مشورت کنید.

عدم وجود امکانات در مدل‌های دستی برلیانس H۳۳۰

ارائه انواع مختلف خودرو با قیمت‌های متفاوت، یک رویه رایج در صنعت خودروسازی جهانی است. با این حال، خودرؤسازان ایرانی و چینی گاهی اوقات در این استراتژی زیاده روی می‌کنند و در نتیجه یکی از نکات منفی خودرو مدل H۳۳۰ را به همراه دارد.

 H۳۳۰ در دو نسخه دستی و اتوماتیک معرفی شد. با این حال، نسخه دستی فاقد بسیاری از ویژگی‌های راحتی موجود در نسخه اتوماتیک است. علاوه بر این، حذف ترمز‌های دیسکی عقب و جایگزینی آن‌ها با ترمز‌های درام، H۳۳۰ دستی را در مقایسه با رقبای خود کمتر جذاب کرده است. کمبود امکانات و مشخصات نامناسب باعث شد تا برلیانس دستی در ایران فروش ضعیفی داشته باشد.

در خاتمه، برلیانس مدل H۳۳۰ نقاط قوت و ضعف خود را به عنوان یک سدان اتوماتیک چینی محبوب در بازار ایران دارد. گیربکس اتوماتیک قابل قبول و بازار پر رونق خودرو‌های دست دوم آن را به گزینه‌ای جذاب برای مصرف‌کنندگان ایرانی تبدیل کرده است. با این حال، کیفیت ساخت پایین و فقدان امکانات در مدل‌های دستی، معایب قابل توجهی هستند که خریداران بالقوه باید در نظر بگیرند. در نهایت، تصمیم برای خرید برلیانس مدل H۳۳۰ به ترجیحات و اولویت‌های فردی بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Chat Now